Vishay Semiconductor/Diodes Division SM6T200CA-M3/5B
SM6T200CA-M3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SM6T200CA-M3/5B
Brief Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO-214AA
Datasheet Download
SM6T200CA-M3/5B.pdf
Availability of SM6T200CA-M3/5B
QUANTITY
SM6T200CA-M3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6T200CA-M3/5B
Internal Part NumberEIS-SM6T200CA-M3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM6T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)171V
Voltage - Breakdown (Min)190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp274V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6T200CA-M3/5B
Related LinksSM6T200, SM6T200CA-M3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM6T200CA-M3/5B Details Description
Related parts for SM6T200CA-M3/5B
IDC CABLE - MSD60K/MC60M/MSD60K datasheet.pdf
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING 56POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 58POS DUAL .137 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 47K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 5% 35W TO263 D2PAK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf