Vishay Semiconductor/Diodes Division SM6T220AHE3/52
SM6T220AHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SM6T220AHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 188VWM 328VC SMB
Datasheet Download
SM6T220AHE3/52.pdf
Availability of SM6T220AHE3/52
QUANTITY
SM6T220AHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6T220AHE3/52
Internal Part NumberEIS-SM6T220AHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SM6T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)188V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6T220AHE3/52
Related LinksSM6T220, SM6T220AHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM6T220AHE3/52 Details Description
Related parts for SM6T220AHE3/52
RES 4K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 15A 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 4.2A 41.6 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
OPTION CARD INPUT K3HB SOLID ST datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX9392 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC FREQ DIVIDER DC-8GHZ SOT26 datasheet.pdf
DSUB SV MA TSDP PCR 25P AUS4 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS IN-LINE datasheet.pdf