Vishay/Dale CMF554M7500FKEB
CMF554M7500FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF554M7500FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554M7500FKEB.pdf
Availability of CMF554M7500FKEB
QUANTITY
CMF554M7500FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554M7500FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF554M7500FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554M7500FKEB
Related LinksCMF554M, CMF554M7500FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554M7500FKEB Details Description
Related parts for CMF554M7500FKEB
TRPL BANA JACK MT BASE 10PC RED datasheet.pdf
IC DIGITAL FILTER 160-BGA datasheet.pdf
FEET RUBBER .81" X .30" BLK 1=24 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
MICRO 31POS SKT 24" datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf