Vishay Semiconductor/Diodes Division SM8S13AHE3/2D
SM8S13AHE3/2D picture photo
Mfg. Part Number
SM8S13AHE3/2D
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 23.8VC DO218AB
Datasheet Download
SM8S13AHE3/2D.pdf
Availability of SM8S13AHE3/2D
QUANTITY
SM8S13AHE3/2D Order Process
Ship out your order
Specifications of SM8S13AHE3/2D
Internal Part NumberEIS-SM8S13AHE3/2D
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)277A
Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM8S13AHE3/2D
Related LinksSM8S13, SM8S13AHE3/2D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM8S13AHE3/2D Details Description
Related parts for SM8S13AHE3/2D
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15V OUT SMD datasheet.pdf