Conec SMA-50SAG6956BRX
SMA-50SAG6956BRX picture photo
Mfg. Part Number
SMA-50SAG6956BRX
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN SMA JACK R/A SOLDER
Datasheet Download
SMA-50SAG6956BRX.pdf
Availability of SMA-50SAG6956BRX
QUANTITY
SMA-50SAG6956BRX Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA-50SAG6956BRX
Internal Part NumberEIS-SMA-50SAG6956BRX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Reach Cert of Compliance
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series-
PackagingBulk
Connector StyleSMA
Connector TypeJack, Female Socket
Contact TerminationSolder
Shield TerminationSolder
Impedance-
Mounting TypePanel Mount, Square Flange, Right Angle
Cable Group-
Fastening TypeThreaded
Frequency - Max-
FeaturesExtended Insulation
Housing ColorGold
Ingress Protection-
Body Material-
Body FinishGold
Center Contact Material-
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA-50SAG6956BRX
Related LinksSMA-50SA, SMA-50SAG6956BRX Datasheet, Conec Distributor
SMA-50SAG6956BRX Details Description
Related parts for SMA-50SAG6956BRX
RES 300 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 2DECK 2POLE 6POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
PELTIER CP10,63,05,L,EP,W4.5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.4MM PITCH datasheet.pdf