Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J15C-E3/5A
SMA5J15C-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J15C-E3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMA
Datasheet Download
SMA5J15C-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J15C-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J15C-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J15C-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J15C-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J15C-E3/5A
Related LinksSMA5J15, SMA5J15C-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J15C-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J15C-E3/5A
SOCKET CONN 40 CONT CLOSED W/POL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 550MA 150 MOHM datasheet.pdf