Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J15HE3/5A
SMA5J15HE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J15HE3/5A
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMA
Datasheet Download
SMA5J15HE3/5A.pdf
Availability of SMA5J15HE3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J15HE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J15HE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J15HE3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J15HE3/5A
Related LinksSMA5J1, SMA5J15HE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J15HE3/5A Details Description
Related parts for SMA5J15HE3/5A
BATTERY PACK 3.6V 2300 MAH NICAD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 200MHZ 8MSOP datasheet.pdf
PHOTORELAY 40V 4-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A 1.5MM TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS SOCKET STR 10M datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 390MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
DIN-TOOL CRIMPZANGE FC1-3 datasheet.pdf
Connector Header 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf