Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J16CAHE3/61
SMA5J16CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J16CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMA
Datasheet Download
SMA5J16CAHE3/61.pdf
Availability of SMA5J16CAHE3/61
QUANTITY
SMA5J16CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J16CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J16CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.2A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J16CAHE3/61
Related LinksSMA5J16, SMA5J16CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J16CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMA5J16CAHE3/61
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 31POS datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1/2W 3.3K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 2.5W 4823 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMAF datasheet.pdf