Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J17A-E3/5A
SMA5J17A-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J17A-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA
Datasheet Download
SMA5J17A-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J17A-E3/5A
QUANTITY
SMA5J17A-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J17A-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J17A-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.1A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J17A-E3/5A
Related LinksSMA5J17, SMA5J17A-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J17A-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J17A-E3/5A
LED SS GREEN CLEAR PCB 5MM datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 250MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 4.3V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 282 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
EINLEGETEILOBERPCEMPEL HAR-BUS 6 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN RA datasheet.pdf