Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J17AHE3/5A
SMA5J17AHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J17AHE3/5A
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA
Datasheet Download
SMA5J17AHE3/5A.pdf
Availability of SMA5J17AHE3/5A
QUANTITY
SMA5J17AHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J17AHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J17AHE3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.1A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J17AHE3/5A
Related LinksSMA5J17, SMA5J17AHE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J17AHE3/5A Details Description
Related parts for SMA5J17AHE3/5A
CONN SPLICE BUTT 250MCM AMPOWER datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 18POS .156 GREEN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf
1"X21.8YD 5.5 MIL NICKEL CPR datasheet.pdf