Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J17C-E3/61
SMA5J17C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J17C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMA
Datasheet Download
SMA5J17C-E3/61.pdf
Availability of SMA5J17C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J17C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J17C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J17C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J17C-E3/61
Related LinksSMA5J17, SMA5J17C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J17C-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J17C-E3/61
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 28-30AWG .110 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 8.2 OHM 1206 datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.113 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 27.8A PPAK SO-8 datasheet.pdf
MICRO 100C S 48" WHT JACKS NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
BCP-350-16 BK datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 40V SCREW datasheet.pdf