Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J17CA-M3/5A
SMA5J17CA-M3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J17CA-M3/5A
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO-214AC
Datasheet Download
SMA5J17CA-M3/5A.pdf
Availability of SMA5J17CA-M3/5A
QUANTITY
SMA5J17CA-M3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J17CA-M3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J17CA-M3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.1A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J17CA-M3/5A
Related LinksSMA5J17, SMA5J17CA-M3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J17CA-M3/5A Details Description
Related parts for SMA5J17CA-M3/5A
CONN EDGE DUAL 1MM SMD 20 POS datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 229.95VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOARD EVAL ADSP-BF527 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM RADIAL datasheet.pdf