Omron XF3M19151B
XF3M19151B picture photo
Mfg. Part Number
XF3M19151B
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC 19POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
XF3M19151B.pdf
Availability of XF3M19151B
QUANTITY
XF3M19151B Order Process
Ship out your order
Specifications of XF3M19151B
Internal Part NumberEIS-XF3M19151B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesXF3M
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions19
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating50V
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XF3M19151B
Related LinksXF3M1, XF3M19151B Datasheet, Omron Distributor
XF3M19151B Details Description
Related parts for XF3M19151B
RES SMD 681K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf