Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J18C-E3/61
SMA5J18C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J18C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMA
Datasheet Download
SMA5J18C-E3/61.pdf
Availability of SMA5J18C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J18C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J18C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J18C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J18C-E3/61
Related LinksSMA5J18, SMA5J18C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J18C-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J18C-E3/61
CONN HDR DUAL 22POS .100 SRT AU datasheet.pdf
CLINCHER VERT LATCHG HDR datasheet.pdf
FUSE 200A 600V FAST CLASS J datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 45VC SGP1610N2 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf