Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J18CA-E3/5A
SMA5J18CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J18CA-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Datasheet Download
SMA5J18CA-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J18CA-E3/5A
QUANTITY
SMA5J18CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J18CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J18CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.1A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J18CA-E3/5A
Related LinksSMA5J18, SMA5J18CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J18CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J18CA-E3/5A
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
HEAT SHRINK WHT 3/8" X 25' datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADM1172 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC 2AG datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf