Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J18CA-E3/61
SMA5J18CA-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J18CA-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Datasheet Download
SMA5J18CA-E3/61.pdf
Availability of SMA5J18CA-E3/61
QUANTITY
SMA5J18CA-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J18CA-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J18CA-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.1A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J18CA-E3/61
Related LinksSMA5J18, SMA5J18CA-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J18CA-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J18CA-E3/61
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 4X100GHZ 120KKM datasheet.pdf
OSC MEMS 10.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TV 4C 4#8(COAX) SKT PLUG datasheet.pdf
TV 11C 11#12 PIN PLUG datasheet.pdf
100UF 63V 9.5X24 105C AXI datasheet.pdf