Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J24C-E3/61
SMA5J24C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J24C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 43VC SMA
Datasheet Download
SMA5J24C-E3/61.pdf
Availability of SMA5J24C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J24C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J24C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J24C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J24C-E3/61
Related LinksSMA5J24, SMA5J24C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J24C-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J24C-E3/61
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
I2 DIE FOR 19029-0001 datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
VHDM 6 ROW 25 COL SHIELD END BP datasheet.pdf
BEND RELIEF 8.0MM BLUE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS STR .100" GOLD datasheet.pdf