Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J26A-E3/61
SMA5J26A-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J26A-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA
Datasheet Download
SMA5J26A-E3/61.pdf
Availability of SMA5J26A-E3/61
QUANTITY
SMA5J26A-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J26A-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J26A-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.9A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J26A-E3/61
Related LinksSMA5J26, SMA5J26A-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J26A-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J26A-E3/61
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
AC REC 2 POS PNL MNT datasheet.pdf
GASKET BECU ALLOY 8.1X609.6MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf