Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J30C-E3/61
SMA5J30C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J30C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMA
Datasheet Download
SMA5J30C-E3/61.pdf
Availability of SMA5J30C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J30C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J30C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J30C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J30C-E3/61
Related LinksSMA5J30, SMA5J30C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J30C-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J30C-E3/61
IC PLD 8MC 15NS 20PLCC datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 12V datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 5.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 300MA 220 MOHM datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 16 V datasheet.pdf