Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J33CAHE3/61
SMA5J33CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J33CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Datasheet Download
SMA5J33CAHE3/61.pdf
Availability of SMA5J33CAHE3/61
QUANTITY
SMA5J33CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J33CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J33CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J33CAHE3/61
Related LinksSMA5J33, SMA5J33CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J33CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMA5J33CAHE3/61
IC Z8 GP MCU 16K OTP 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 132CSBGA datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 82000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Header 60 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
5MM CABLE ASSY datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
FUSE AUTO 25A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf