Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J33HE3/61
SMA5J33HE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J33HE3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC SMA
Datasheet Download
SMA5J33HE3/61.pdf
Availability of SMA5J33HE3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J33HE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J33HE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J33HE3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.5A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J33HE3/61
Related LinksSMA5J3, SMA5J33HE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J33HE3/61 Details Description
Related parts for SMA5J33HE3/61
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R W/BUFF SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 22AWG 500' datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.163MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1600VDC datasheet.pdf