Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J36AHE3/61
SMA5J36AHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J36AHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA
Datasheet Download
SMA5J36AHE3/61.pdf
Availability of SMA5J36AHE3/61
QUANTITY
SMA5J36AHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J36AHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J36AHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J36AHE3/61
Related LinksSMA5J36, SMA5J36AHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J36AHE3/61 Details Description
Related parts for SMA5J36AHE3/61
TERM RING EXP NYL 12-10AWG #8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BALUN 2.4GHZ WIFI/BLUETOOTH datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
TAPE 3/4X36 YD BULK 3" PAPER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf