Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J36CA-E3/5A
SMA5J36CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J36CA-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA
Datasheet Download
SMA5J36CA-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J36CA-E3/5A
QUANTITY
SMA5J36CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J36CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J36CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.6A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J36CA-E3/5A
Related LinksSMA5J36, SMA5J36CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J36CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J36CA-E3/5A
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 60A SCREW TERM datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.768 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf