Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J40A-E3/61
SMA5J40A-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J40A-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA
Datasheet Download
SMA5J40A-E3/61.pdf
Availability of SMA5J40A-E3/61
QUANTITY
SMA5J40A-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J40A-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J40A-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J40A-E3/61
Related LinksSMA5J40, SMA5J40A-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J40A-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J40A-E3/61
JUMPER-H1507TR/A2015W/H1507TR 8" datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 1MM 38POS datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf