Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J40C-E3/61
SMA5J40C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J40C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMA
Datasheet Download
SMA5J40C-E3/61.pdf
Availability of SMA5J40C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J40C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J40C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J40C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp71.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J40C-E3/61
Related LinksSMA5J40, SMA5J40C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J40C-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J40C-E3/61
FERRITE SPLIT FILTER 13MM datasheet.pdf
XMITTER HANDHELD 433MHZ 8 BUTTON datasheet.pdf
CONN SOCKET .035-.045" .16" GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 110VAC DIN RAIL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf