Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J40CA-E3/5A
SMA5J40CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J40CA-E3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA
Datasheet Download
SMA5J40CA-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J40CA-E3/5A
QUANTITY
SMA5J40CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J40CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J40CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J40CA-E3/5A
Related LinksSMA5J40, SMA5J40CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J40CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J40CA-E3/5A
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.01 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
RES 4.4M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2MM SMD datasheet.pdf
RTD L=100MM 4M STRIGHT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 111MM D 87MMH datasheet.pdf