Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J40HE3/61
SMA5J40HE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J40HE3/61
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMA
Datasheet Download
SMA5J40HE3/61.pdf
Availability of SMA5J40HE3/61
QUANTITY
SMA5J40HE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J40HE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J40HE3/61
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp71.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)