Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J7.5A-M3/5A
SMA5J7.5A-M3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J7.5A-M3/5A
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO-214AC
Datasheet Download
SMA5J7.5A-M3/5A.pdf
Availability of SMA5J7.5A-M3/5A
QUANTITY
SMA5J7.5A-M3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J7.5A-M3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J7.5A-M3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)38.8A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J7.5A-M3/5A
Related LinksSMA5J7., SMA5J7.5A-M3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J7.5A-M3/5A Details Description
Related parts for SMA5J7.5A-M3/5A
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 1.08A datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPEA 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN R/A RCPT 6SKT PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf