Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA6F15A-M3/6B
SMA6F15A-M3/6B picture photo
Mfg. Part Number
SMA6F15A-M3/6B
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 27.7VC DO221AC
Datasheet Download
SMA6F15A-M3/6B.pdf
Availability of SMA6F15A-M3/6B
QUANTITY
SMA6F15A-M3/6B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6F15A-M3/6B
Internal Part NumberEIS-SMA6F15A-M3/6B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)123A (8/20µs)
Power - Peak Pulse4000W (4kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-221AC, SMA Flat Leads
Supplier Device PackageDO-221AC (SlimSMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6F15A-M3/6B
Related LinksSMA6F15, SMA6F15A-M3/6B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA6F15A-M3/6B Details Description
Related parts for SMA6F15A-M3/6B
RES 51 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS STR .156 TIN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 53.33MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf