ST SMA6J130A-TR
SMA6J130A-TR picture photo
Mfg. Part Number
SMA6J130A-TR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 223VC SMA
Datasheet Download
SMA6J130A-TR.pdf
Availability of SMA6J130A-TR
QUANTITY
SMA6J130A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6J130A-TR
Internal Part NumberEIS-SMA6J130A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMA6J View All Specifications
SMA6J View All Specifications
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMA6J, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp223V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA (DO-214AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6J130A-TR
Related LinksSMA6J1, SMA6J130A-TR Datasheet, ST Distributor
SMA6J130A-TR Details Description
Related parts for SMA6J130A-TR
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 2% 16VDC 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
3.3 WTB REC TERM CHAIN datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER SWITCH PTR SLOT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 360PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf