Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA6J15A-E3/61
SMA6J15A-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA6J15A-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 27.7VC SMA
Datasheet Download
SMA6J15A-E3/61.pdf
Availability of SMA6J15A-E3/61
QUANTITY
SMA6J15A-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6J15A-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA6J15A-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)123A (8/20µs)
Power - Peak Pulse4000W (4kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6J15A-E3/61
Related LinksSMA6J15, SMA6J15A-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA6J15A-E3/61 Details Description
Related parts for SMA6J15A-E3/61
FIXED IND 100NH 700MA 180 MOHM datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V INCAND RECT BLUE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 63A D2PAK datasheet.pdf
SENSOR PHOTOLOGIC SIDE LOOKING datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 0.56" 1DIGIT RED 6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.08V 400MW SOD323F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf