Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA6J17A-M3/5A
SMA6J17A-M3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA6J17A-M3/5A
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 26.7VC DO-214AC
Datasheet Download
SMA6J17A-M3/5A.pdf
Availability of SMA6J17A-M3/5A
QUANTITY
SMA6J17A-M3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6J17A-M3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA6J17A-M3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)22.5A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6J17A-M3/5A
Related LinksSMA6J17, SMA6J17A-M3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA6J17A-M3/5A Details Description
Related parts for SMA6J17A-M3/5A
TRANSFORMER AUDIO 600/600 80ADC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MODULE MAGNETIC LAN 1-PORT SMD datasheet.pdf
HOSE REEL 3/8" NPT W/O HOSE datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
SHEET PLYMR RS 52.56MMX3.65M REC datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 310MA 520 MOHM datasheet.pdf