Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA6J22A-E3/61
SMA6J22A-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA6J22A-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 40.4VC SMA
Datasheet Download
SMA6J22A-E3/61.pdf
Availability of SMA6J22A-E3/61
QUANTITY
SMA6J22A-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6J22A-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA6J22A-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp40.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)89A (8/20µs)
Power - Peak Pulse4000W (4kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6J22A-E3/61
Related LinksSMA6J22, SMA6J22A-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA6J22A-E3/61 Details Description
Related parts for SMA6J22A-E3/61
IC TX/RX RS-232 SINGLE 5V 10MSOP datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 64K 40DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 375MW SOD123F datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 50VDC RAD datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CAPACITIVE TOUCH DEV BRD & KIT datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 7POS SILVER SLDR datasheet.pdf