Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA6J24A-E3/5A
SMA6J24A-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA6J24A-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 44.3VC SMA
Datasheet Download
SMA6J24A-E3/5A.pdf
Availability of SMA6J24A-E3/5A
QUANTITY
SMA6J24A-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6J24A-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA6J24A-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp44.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)80A (8/20µs)
Power - Peak Pulse4000W (4kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6J24A-E3/5A
Related LinksSMA6J24, SMA6J24A-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA6J24A-E3/5A Details Description
Related parts for SMA6J24A-E3/5A
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO N PLUG datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
TRANSDCR VLTAGE 0-50VAC AVRG RMS datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 7POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E 460NM ROY BLU SMD datasheet.pdf
Ultra Precision, 36 V, 2.8 nV/☆Hz Dual Rail-to-Rail Output Op Amp IC datasheet.pdf