Littelfuse SMA6L18A
SMA6L18A picture photo
Mfg. Part Number
SMA6L18A
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO221AC
Datasheet Download
SMA6L18A.pdf
Availability of SMA6L18A
QUANTITY
SMA6L18A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6L18A
Internal Part NumberEIS-SMA6L18A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMA6L
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-221AC, SMA Flat Leads
Supplier Device PackageDO-221AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6L18A
Related LinksSMA6, SMA6L18A Datasheet, Littelfuse Distributor
SMA6L18A Details Description
Related parts for SMA6L18A
JUMPER-H1506TR/A2015N/H1504TR10" datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.80V SC70-4 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 16BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
POTTING SILICONE SEALANT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
WASHER FLAT 3/8 STAINLESS STEEL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CTV 39C 38#22D 1#8 TWIN SKT RE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf