Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ10-E3/5A
SMAJ10-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ10-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMA
Datasheet Download
SMAJ10-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ10-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ10-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ10-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ10-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ10-E3/5A
Related LinksSMAJ10, SMAJ10-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ10-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ10-E3/5A
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.65A SYNC 8USMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC RHEO DGTL SNGL 100K SPI 8DFN datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE 3 STAGE EMI 10A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SL PMC WTOW SR MODBRNCH 23POS datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 110MHZ 6-CLCC datasheet.pdf