Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ100-E3/5A
SMAJ100-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ100-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 179VC SMA
Datasheet Download
SMAJ100-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ100-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ100-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ100-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ100-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp179V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.7A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ100-E3/5A
Related LinksSMAJ10, SMAJ100-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ100-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ100-E3/5A
RES 499K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.4V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT25 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-353 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 4MM 12-24VDC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf