Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ10CAHE3/61
SMAJ10CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ10CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA
Datasheet Download
SMAJ10CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ10CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ10CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ10CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ10CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ10CAHE3/61
Related LinksSMAJ10C, SMAJ10CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ10CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ10CAHE3/61
RES SMD 174 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 14W datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS PIP R/A 30GOLD datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT GRN datasheet.pdf
MICRO 25POS SKT 10" YEL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 6POS SMT datasheet.pdf