Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ120CA-M3/5A
SMAJ120CA-M3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ120CA-M3/5A
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ120CA-M3/5A.pdf
Availability of SMAJ120CA-M3/5A
QUANTITY
SMAJ120CA-M3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ120CA-M3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ120CA-M3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.6A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ120CA-M3/5A
Related LinksSMAJ120, SMAJ120CA-M3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ120CA-M3/5A Details Description
Related parts for SMAJ120CA-M3/5A
OPTOISOLTR 2.5KV 2CH DARL 8SOIC datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR SYNC 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf