Diodes Incorporated SMAJ130A-13
SMAJ130A-13 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ130A-13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMA
Datasheet Download
SMAJ130A-13.pdf
Availability of SMAJ130A-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ130A-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ130A-13
Internal Part NumberEIS-SMAJ130A-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.9A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ130A-13
Related LinksSMAJ1, SMAJ130A-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMAJ130A-13 Details Description
Related parts for SMAJ130A-13
CONN RECEPT 18POS W/SOCKT SOLDER datasheet.pdf
HEATSHRINK PVDF 1/16" X 4' BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL28290 datasheet.pdf
RES 33 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf