Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ14-E3/5A
SMAJ14-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ14-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMA
Datasheet Download
SMAJ14-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ14-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ14-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ14-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ14-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ14-E3/5A
Related LinksSMAJ14, SMAJ14-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ14-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ14-E3/5A
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
SNAP RIVET H-TYPE BLK.197-.256" datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 0.8A TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION IXDI404 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 6POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 11A 125V datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
4A LOADSWITCH datasheet.pdf