Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ14CA-M3/61
SMAJ14CA-M3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ14CA-M3/61
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ14CA-M3/61.pdf
Availability of SMAJ14CA-M3/61
QUANTITY
SMAJ14CA-M3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ14CA-M3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ14CA-M3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.2A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ14CA-M3/61
Related LinksSMAJ14C, SMAJ14CA-M3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ14CA-M3/61 Details Description
Related parts for SMAJ14CA-M3/61
GDT 150V 20% 1KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER 2A 12DFN datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
60700-2 FEED FINGER datasheet.pdf
INSERT MALE 64POS SCREW datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 SMD datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 220A SP2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf