Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ150C-E3/61
SMAJ150C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ150C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 268VC SMA
Datasheet Download
SMAJ150C-E3/61.pdf
Availability of SMAJ150C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ150C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ150C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ150C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp268V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.1A
Power - Peak Pulse300W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ150C-E3/61
Related LinksSMAJ150, SMAJ150C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ150C-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ150C-E3/61
CABLE MIC 2COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SENSR OPTO SLOT 3.4MM TRANS THRU datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 210MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
POE+ GIGA-MCBASIC, 2TX/LX-SM1310 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf