ST SMAJ15CA-TR
SMAJ15CA-TR picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ15CA-TR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 32.5VC DO214AC
Datasheet Download
SMAJ15CA-TR.pdf
Availability of SMAJ15CA-TR
QUANTITY
SMAJ15CA-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ15CA-TR
Internal Part NumberEIS-SMAJ15CA-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMAJ View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMAJ, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)71A (8/20µs)
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA (DO-214AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ15CA-TR
Related LinksSMAJ1, SMAJ15CA-TR Datasheet, ST Distributor
SMAJ15CA-TR Details Description
Related parts for SMAJ15CA-TR
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMOSTAT 95 DEG NC 8-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 7.57X406.4MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 75POS .050 THRUHL datasheet.pdf
PULSE TIMER datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 10 V datasheet.pdf