Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ160A-E3/61
SMAJ160A-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ160A-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMA
Datasheet Download
SMAJ160A-E3/61.pdf
Availability of SMAJ160A-E3/61
QUANTITY
SMAJ160A-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ160A-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ160A-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.2A
Power - Peak Pulse300W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ160A-E3/61
Related LinksSMAJ160, SMAJ160A-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ160A-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ160A-E3/61
TRANS PREBIAS PNP 150MW EMT3 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
USB 2.0 FLASH MEDIA CTRLR W/HUB datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf