Microsemi Commercial Components SMAJ160E3/TR13
SMAJ160E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ160E3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 287VC SMAJ
Datasheet Download
SMAJ160E3/TR13.pdf
Availability of SMAJ160E3/TR13
QUANTITY
SMAJ160E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ160E3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMAJ160E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp287V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.7A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ160E3/TR13
Related LinksSMAJ160, SMAJ160E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMAJ160E3/TR13 Details Description
Related parts for SMAJ160E3/TR13
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 332 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf