Microsemi Commercial Components SMAJ17CAE3/TR13
SMAJ17CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ17CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMAJ
Datasheet Download
SMAJ17CAE3/TR13.pdf
Availability of SMAJ17CAE3/TR13
QUANTITY
SMAJ17CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ17CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMAJ17CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.1A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ17CAE3/TR13
Related LinksSMAJ17C, SMAJ17CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMAJ17CAE3/TR13 Details Description
Related parts for SMAJ17CAE3/TR13
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.80V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.7A 40.8 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 33MH 90MA 91.5 OHM TH datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 200A 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 3-15/16" datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
AM1 SNAP ACTION SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf