Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ18CAHE3/61
SMAJ18CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ18CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Datasheet Download
SMAJ18CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ18CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ18CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ18CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ18CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.7A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ18CAHE3/61
Related LinksSMAJ18C, SMAJ18CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ18CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ18CAHE3/61
TRANSISTOR NPN RF BIPO 12V TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SOLDER 1MM 100G datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28TSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf