Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ20CA-E3/5A
SMAJ20CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ20CA-E3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA
Datasheet Download
SMAJ20CA-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ20CA-E3/5A
QUANTITY
SMAJ20CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ20CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ20CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ20CA-E3/5A
Related LinksSMAJ20C, SMAJ20CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ20CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ20CA-E3/5A
CONN HEADER VERT .100 20POS 30AU datasheet.pdf
IC SWIT PWM CM OVP UVLO HV TO3P datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
FILTER 3-LINE 300VAC 50A PANEL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf