Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ28C-E3/61
SMAJ28C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ28C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 50VC SMA
Datasheet Download
SMAJ28C-E3/61.pdf
Availability of SMAJ28C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ28C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ28C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ28C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp50V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)